Operator CNC to stosunkowo młody, ale z pewnością niezwykle przyszłościowy zawód. Jego przedstawiciele mogą liczyć na dobre zarobki i korzystne warunki pracy, są poszukiwani nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Najlepsi fachowcy mogą liczyć nawet na angaż w zespołach w Formuły 1 lub w NASA.
Zacznijmy od wyjaśnienia, kim jest i czym zajmuje się operator CNC, bo powiedzieć, że jest to wyłącznie osoba, która specjalizuje się w obsłudze maszyn przeznaczonych do obróbki metali i tworzyw sztucznych, to jak nie powiedzieć. Dokładny zakres zadań zależy jednak głównie od wymagań firmy zatrudniającej oraz od poziomu kwalifikacji operatora maszyn CNC.
Czym zajmuje się operator CNC?
Do pracy na stanowisku operatora CNC potrzebne są odpowiednie kwalifikacje i stosowna wiedza. Można je zdobyć podczas specjalistycznych kursów i szkoleń zawodowych, które coraz częściej organizowane są przez producentów i dystrybutorów maszyn. Dodatkowym atutem, choć niekoniecznym, jest wykształcenie wyższe, np. w zakresie technologii narzędzi czy programowania CAD.
Operator zajmuje się kompleksową obsługą obrabiarki cnc, np. frezarki, tokarki czy szlifierki, która odbywa się za pomocą komputera i panelu sterowania. Jego praca fizyczna ogranicza się niemal wyłącznie do załadowania i wyładowania obrabianego elementu/detalu. Musi być jednak osobą niezwykle dokładną i uważną, bowiem do jego obowiązków należy ustawienie i kalibracja maszyny, oprócz tego prowadzi także nadzór nad całym procesem obróbki, kontroluje jakość wykonanego detalu lub elementu, wprowadza ewentualne korekty, przezbraja maszynę oraz wymienia narzędzia obróbcze. Najmniejszy błąd na którymś ze wspomnianych etapów, może okazać się niezwykle kosztowny dla zakładu produkcyjnego.
By uniknąć kosztów związanych z awariami i przestojami, operator często zajmuje się także konserwacją maszyny, wykonuje przeglądy i dba o jej bezawaryjność.
Warto podkreślić, że od operatora nie wymaga się programowania maszyny. Tym zajmuje się programista, a rolą operatora jest wybrać odpowiedni program wgrany do systemu ?
Przemysł 4.0 zmienił rolę operatora CNC
Rola operatora CNC w skomputeryzowanym i zautomatyzowanym świecie Przemysłu 4.0 zmienia się. Obecnie operator spędza przy niej coraz mniej czasu, a większość procesów śledzi na ekranie panelu sterującego. Przestaje być więc pracownikiem fizycznym, a staje się po części inżynierem, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem całego procesu.
Oczywiście wciąż jego kluczową rolą jest nadzorowanie procesu obróbczego, ale z czasem będzie potrzebował także po części kompetencji automatyka, programisty robotów, kontrolera jakości czy też planera produkcji. To tylko jedno z wyzwań, z jakimi będzie musiała się zmierzyć branża maszyn CNC.
Podsumowując, operator CNC to zawód, który daje gwarancje zatrudnienia, dobre zarobki i możliwości rozwoju. W Polsce to jeden z najczęściej poszukiwanych zawodów. Młodszy specjalista może liczyć na zarobki sięgające 4-7 tys. zł. brutto miesięcznie. Znacznie wyższe zarobki czekają na operatorów za granicą, gdzie ich pensja waha się między 4 a 5 tys. euro.