SW_logo

Marzysz o karierze w Formule 1? Zostań… programistą maszyn CNC

Choć niektórzy mylą go z operatorem CNC, to obie te profesje różnią się od siebie. Programista CNC, bo o nim mowa, to bez dwóch zdań zawód z przyszłością. Najlepsi w tym fachu mogą liczyć na angaż w Formule 1, jako jedna z najważniejszych osób w zespole.

Programista CNC to osoba odpowiedzialna za opracowanie i uruchomienie programów sterujących maszynami CNC. Jak to wygląda w praktyce? Programista dostaje rysunek lub model 3D części do wykonania, a następnie musi go przetworzyć na odpowiednią instrukcję (program) dla maszyny (tokarki, frezarki, wykrawarki, itp.), która na jego podstawie i zaplanowanej sekwencji ruchów, wykona tą część.

Zakres czynności, jakie wykonuje programista, zależy od jego kwalifikacji i doświadczenia mówi Florian Strojny z SW Machines Polska. Poza wspomnianym programowaniem, wprowadza także korekty dotyczące parametrów obróbki, rysuje mniej skomplikowane detale, określa kolejność procesów technologicznych i na tej podstawie opracowuje programy do obróbki. W przypadku maszyn CNC mowa oprogramowaniu CAM i CAD.

Czym się różni programista od operatora CNC?

Pod względem technicznym programista tworzy kod do sterowania maszyną, z kolei operator koncentruje się na bezpośredniej obsłudze maszyny – mocuje narzędzia, materiał oraz kontroluje proces obróbki. Idealnym mariażem jest sytuacja, w której programista wykonuje również obowiązki operatora. W takim przypadku do jego zadań będzie także należeć ustawianie maszyn, konserwacja urządzeń i rozwiązywanie problemów powstałych w trakcie procesów produkcyjnych.

Jakie umiejętności są przydatne?

Dokładność, cierpliwość, samodzielność, znajomość matematyki i geometrii wyobraźnia przestrzenna, logiczne myślenie, umiejętność samoorganizacji pracy, a także praktyczność – to cechy i umiejętności, jakich wymaga się od programisty CNC. One same jednak nie wystarczą.

Ukończenie uczelni technicznej na kierunku automatyka i robotyka lub innym podobnym – choć nie jest wymogiem – to z pewnością ułatwi naukę programowania CNC. Pracę programisty może wykonywać niemal każdy. Wystarczy przejść odpowiednie kursy i szkolenia np. Takie jak oferuje SW Polska – dodaje inż. Strojny.

Aby wykorzystać wiedzę w praktyce, można także zdobywać doświadczenie m.in. jako operator tokarki lub frezarki.

Jakie są możliwości zatrudnienia?

W dobie postępującej automatyzacji produkcji i cyfryzacji procesów produkcyjnych, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, w tym wspomnianych programistów CNC. Umiejętne wykorzystanie tokarki cnc, frezarki cnc, wykrawarki cnc, itp. maszyn przemysłowych, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze przy zachowaniu wysokiej jakości obrabianych elementów. Nic więc dziwnego, że specjaliści o potwierdzonych kwalifikacjach i dużym doświadczeniu, są łakomym kąskiem na rynku pracy. Znajdą oni zatrudnienie wszędzie tam, gdzie jest konieczna obróbka seryjna cnc.  Mowa tutaj o praktycznie w każdej firmie i przedsiębiorstwie produkcyjnym należących do różnych branży, centrów obróbczych i sektorów rynku. Co ciekawe, programiści CNC są odpowiedzialni za tworzenie części do bolidów F1, co czyni ich jednymi z najważniejszych osób w zespole, nie licząc samego kierowcy i ekipy inżynierów.

logo_sw_w

Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w konfiguracji.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email