SW_logo

Gdzie pracują maszyny CNC?

W dzisiejszych czasach praktycznie każda branża korzysta z technologii CNC. Profesjonalne maszyny CNC automatyzują procesy produkcyjne i sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość, niezwykła precyzja i powtarzalność wykonanych elementów.

Jeśli chodzi o rynek maszyn CNC, to śmiało można zaryzykować stwierdzeniem, że w ostatnich latach rewolucja dzieje się na naszych oczach. Dzisiejsze maszyny służące do obróbki różnego rodzaju materiałów w niewielkim stopniu przypominają rozwiązania katalogowe. To przede wszystkim rozwiązania spersonalizowane i inteligentne, dostosowane do pracy w przyszłościowym środowisku Smart Faktory.

Nowoczesne technologie centrów CNC trafiają do wielu branż przemysłowych, a zwłaszcza tam, gdzie wymaga się kompletnych rozwiązań, które ograniczą obsługę do absolutnego minimum, zagwarantują niewielkie straty materiałowe, a przy tym będą niezawodne. Dzisiejsze maszyny CNC idealnie wpisują się w nowoczesne trendy przemysłowe, takie jak: wydajność wytwarzania, stabilność, niezawodność, oszczędność miejsca i energii, komunikacja z użytkownikiem (Przemysł 4.0).

Nic więc dziwnego, że z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, stając się rozwiązaniami gwarantującymi konkurencyjność na rynku. Z ostatnich danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wnika, że w branży obrabiarkowej w Polsce działało w sumie ponad 200 przedsiębiorców: producentów i dystrybutorów. Jednym z nich jest niemiecka firma SW Machines, obecna w naszym kraju od 2019 r.

Od przemysłu maszynowego aż po kosmos

Obecnie trudno znaleźć branżę, w której nie wykorzystywało by się technologii CNC. Niewiele osób wie, ale to branży lotniczej i kosmicznej zawdzięczamy powstanie technologii CNC. Wymagała ona maszyn o bardzo dużej dokładności obróbki – w metalurgii dochodzą one do mikrometrów, podczas gdy dla przemysł drzewny zadowoli się dokładnością rzędu 0,25 mm.

Obróbka skrawaniem pozwala stworzyć zarówno duże elementy, jak i te o niewielkich kształtach, wymagających dużej precyzji. Nic dziwnego, że świetnie sprawdzają się w halach produkcyjnych w których powstają części maszyn, silników czy urządzeń i przedmiotów, z których korzystamy na co dzień.

Gałęzią przemysłu, która nierozerwalnie kojarzy się z obróbką CNC jest motoryzacja. Maszyny wytwarzają tam nie tylko metalowe bloki cylindrów, przekładni, zaworów i innych podzespołów samochodowych, ale także elementów karoserii i wnętrza. Maszyny służą tutaj także do prototypowania. Podobnie jest w przemyśle zbrojeniowym, chociaż tam przy pomocy technologii CNC wykonuje się także części zamienne.

Właśnie dlatego wykorzystuje się je do edukacji. Na uczelniach technicznych coraz częściej można spotkać maszyny CNC, na których pracują studenci.

Z racji niestandardowych rozmiarów technologię CNC wykorzystuje się w branży medycznej do produkcji sprzętu chirurgicznego, ortez czy implantów. Przemysł elektryczny wykorzystuje maszyn sterowanych komputerowo do produkcji od niewielkich płytek z obwodami aż po większe elementy obudowy.

Z maszyn CNC korzysta się także w przemyśle kolejowym, który często wymaga maszyn do zadań specjalnych skonstruowanych „na miarę”, a także w budownictwie, górnictwie, rolnictwie czy przemyśle spożywczym. Czyli wszędzie tam gdzie wymagana jest standaryzacja, powtarzalność i wymaga się precyzyjnego wytwarzania detali.

Możliwości nowoczesnych maszyn są praktycznie nieskończone, gdyż można ja połączyć z innymi technikami wytwarzania, jak chociażby drukowanie 3D czy odlewnictwo. Można je także wyposażyć w robota, czyniąc je rozwiązaniami coraz mniej zależnymi od człowieka

Słowa Kluczowe: produkcji, maszyny cnc do przemysłu, profesjonalne maszyny, obróbka seryjna cnc, centra obróbcze, producent maszyn cnc

logo_sw_w

Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w konfiguracji.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email