Przedstawiamy kilka ciekawostek o maszynach CNC, o których mogłeś wcześniej nie wiedzieć. Kiedy powstała pierwsza maszyna sterowana komputerowo, jakie są największe obrabiarki CNC na świecie, kto sprzedaje najwięcej maszyn i dlaczego mogą one okazać się przepustką do kariery w Formule 1 ? na te pytania i nie tylko, znajdziesz odpowiedzi poniżej.
Kiedy powstała pierwsza obrabiarka CNC?
Prekursorami obecnej technologii CNC były obrabiarki sterowane numerycznie (NC). Pierwsza obrabiarka NC powstała na Massachusetts Institute of Technology w Bostonie w 1952 r. Jej pomysłodawcą był John T. Parsons. Posiadała ona pionowe wrzeciono, liniową interpolację 3D oraz kodowaną binarnie taśmę dziurkowaną. Pierwsze obrabiarki miały niewielkie możliwości. Największy rozkwit nastąpił w latach 70. i 80. kiedy zaczęto używać w nich mikrokomputerów. Pierwsza w pełni sterowana numerycznie obrabiarka (CNC) powstała w 1981 r.
Operatorzy CNC w Formule 1
Zespół Formuły 1 byłby niczym bez szybkiego kierowcy i niezawodnego samochodu. To bohaterowie pierwszego planu. Potrzeba jednak setek oddanych i wykwalifikowanych ludzi oraz całą masę nowoczesnych technologii, żeby zbudować bezkonkurencyjne bolidy, które można zobaczyć w każdy weekend wyścigowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jedną z najważniejszych osób w zespole jest operator CNC, który odpowiada za tworzenie części do bolidów F1. Operatorzy CNC nie tylko nadzorują proces, ale są także programistami. Kiedy trafia do nich projekt od inżynierów, muszą napisać program dla maszyny, która następnie wykona konkretną część.
Świetna znajomość matematyki, doświadczenie inżynierskie i umiejętność pracy w zespole są na tym stanowisku niezbędne.
Największe maszyny CNC na świecie
Największe maszyny CNC ważą nawet kilkadziesiąt ton. Niektóre z nich, jak te używane do produkcji części do turbin wiatrowych mają ponad 50 m długości. W jednej z niemieckich fabryk postanowiono rozbudować stół roboczy takiej maszyny – miał 151 m długości, 9 m szerokości i ponad 4 m wysokości. Ta gigantyczna frezarka może także wiercić, piłować, szlifować, ciąć plazmą, a nawet wytłaczać. Potrafi wystarczająco dużo, żeby budować samochody, kadłuby statków, a nawet domy z jednego bloku materiału.
Ile wart jest globalny rynek maszyn CNC?
W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrostu rynku maszyn CNC na świecie. W 2021 r. wartość globalnego rynku maszyn sterowanych numerycznie oszacowano na 96,4 mld dolarów. Według prognoz w 2030 r. osiągnie on 153,8 mld dolarów i będzie rósł w rocznym tempie utrzymującym się na poziomie 5,33%.
Kto sprzedaje najwięcej obrabiarek CNC na świecie?
Najwięcej maszyn CNC do obróbki metali sprzedają Chiny, którym przypada w udziale ponad 25% globalnej sprzedaży. Na kolejnych miejscach w czołówce plasują się jeszcze Japonia (16%), Niemcy (16%), USA (8%), Włochy (7%), Korea Południowa (6%) i Tajwan (5%).
Słowa Kluczowe: centra obróbcze, producent obrabiarek cnc, producent maszyn cnc, producent frezarek cnc, frezarki przemysłowe, profesjonalne maszyny CNC