SW_logo

Co to znaczy CNC?

Co to znaczy CNC? – z ang. Computer Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.
Jest to układ sterowania numerycznego wyposażony w programowalny mikrokomputer, instalowany w nowoczesnych obrabiarkach. Popularność tego typu sterowania zawdzięczamy dynamicznemu rozwojowi komputerów.

Precyzyjne i szybkie powtarzalne wykonywanie kształtów. Maszyny i obrabiarki CNC

System CNC sterowania maszyną jest wsparciem dla operatora. Zastępuje bowiem rodzaj sterowania manualnego sterowaniem automatycznym. Pozwala to na szybkie, precyzyjne i przede wszystkim powtarzalne wykonywanie dowolnych, nawet złożonych kształtów, co jest szczególnie ważne w produkcji wielkoseryjnej, np. w branży automotive. Najczęściej stosowanymi maszynami wyposażonymi w sterowanie CNC są frezarki CNC i tokarki CNC.

Najbardziej zaawansowanym układem sterowania CNC, występującym m.in. we frezarkach, jest sterowanie kształtowe 3D. Sterowanie kształtowe pozwala na wykonanie dowolnego przestrzennego ruchu narzędzia. Uzyskujemy to dzięki współpracy napędów w 3 osiach wrzeciennika X, Y i Z.

CNC, co to znaczy CNC, obrabiarki CNC, sterowanie CNC

Dodatkowo obrót palety (4.oś – A/U) oraz obrót satelit (5. oś – C1/C2) współpracujących z wrzeciennikiem pracującym w 3 osiach umożliwia obróbkę detalu praktycznie z każdej strony realizując dowolny kształt i idealną powtarzalność.

Zwiększona wydajność i niższe koszty produkcji.

Nowoczesne układy sterowania CNC charakteryzują się bardzo prostą obsługą i szybkim działaniem. Posiadają wiele funkcji i zadań, które pozwalają na zwiększenie wydajności maszyny, żywotności narzędzi i bezpieczeństwa procesu, co w istotny sposób wpływa na koszty produkcji

Obecnie zadaniem odpowiednio przeszkolonego operatora pracującego na maszynie ze sterowaniem CNC jest załadunek i rozładunek materiału oraz jedynie nadzór nad procesem obróbki, a nie jak kiedyś sterowanie maszyną.

logo_sw_w

Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w konfiguracji.

Podziel się tym artykułem z innymi:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email